Northwestern Press

Thursday, May 23, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Northwestern's Sydney Derr is tied for the second-best girls pole vault in the Colonial League this season at 10 feet, 6 inches. Copyright - Don Herb 2017_ PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Northwestern's Sydney Derr is tied for the second-best girls pole vault in the Colonial League this season at 10 feet, 6 inches. Copyright - Don Herb 2017_
PRESS PHOTO BY DON HERB Salisbury's Delano McKenzie is among the top five performers in two events, ranking first in long jump and fourth in the 100-meter dash. Copyright - Don Herb 2017_ PRESS PHOTO BY DON HERB Salisbury's Delano McKenzie is among the top five performers in two events, ranking first in long jump and fourth in the 100-meter dash. Copyright - Don Herb 2017_
PRESS PHOTO BY LINDA ROTHROCK Catasauqua's Alexis Rushatz has the second-best time in the Colonial League this season in the 1600-meter run. Copyright - Don Herb 2017_ PRESS PHOTO BY LINDA ROTHROCK Catasauqua's Alexis Rushatz has the second-best time in the Colonial League this season in the 1600-meter run. Copyright - Don Herb 2017_

Colonial League track and field top performers

Friday, April 26, 2019 by The Press in Sports

This year’s fifth installment of the Colonial League’s top track and field performances was released this week.

The following is a list of the top five performances in each event this season.

GIRLS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Imani Hollie, Amelia Cassady, Madison Trout, Sierra Williams) 50.30, 2. Palisades 51.9, 3. Bangor 52.0, 4. Notre Dame 52.3, 5. Wilson 53.10;

4x400 relay: 1. Palisades 4:10.83, 2. Saucon Valley 4:20.0, 3. Southern Lehigh 4:20.9, 4. Wilson 4:29.1, 5. Wilson 4:29.1;

4x800 relay: 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Allison Costa, Kristen Brown, Molly McGorry) 10:10.9, 2. Palisades 10:21.6, 3. Saucon Valley 10:22.0, 4. Wilson 10:.22.1, 5. Southern Lehigh 10:30.3;

100: 1. Talitha Diggs (SV) 11.72, 2. Lydia Bottelier (PS) 12.0, 3. Madison Trout (SL) 12.4, 4. Lauryn Male (PA) 12.5, 5. Alexis DiSora (ND) 12.6;

200: 1. Talitha Diggs (SV) 24.4, 2. Lydia Bottelier (PS) 25.1, 3. Madison Trout (SL) 25.6, 4. Sierra Williams (SL) 26.3, 5. Alexis DiSora (ND) 26.4;

400: 1. Talitha Diggs (SV) 55.65, 2. Lydia Bottelier (PS) 59.1, 3. Madison Trout (SL) 1:02.1, 4. Dorothy Curtin (PS) 1:02.3, 5. Trisha O’Rourke (SL) 1:02.8,;

800: 1. Dorothy Curtin (PS) 2:26.59, 2. Jenna Groeber (SL) 2:29.8, 3. Madeline Consuelos (NW), 2:30.0, 4. Amy Farese (PS) 2:30.2, 5. Gianna Farina (ND) 2:30.7;

1600: 1. Madeline Consuelos (NW) 5:26.9, 2. Alexis Rushatz (C) 5:27.9, 3. Allison Costa (NW) 5:30.1, 4. Reagan Pender (NL) 5:33.1, 5. Jillian Pote (W) 5:33.9;

3200: 1. Reagan Pender (NL) 11:36.9, 2. Alyssa Zack (NW) 12:13.7, 3. Jenna Groeber (SL) 12:28.5, 4. Grace Medei (ND) 12:29.6, 5. Natalie Morgan (SL) 12:40.0;

100H: 1. Sierra Williams (SL) 15.2, 2. Kerrigan Fenstermaker (SL), Almond Goodman (W) 16.4, 4. Skye Porter (PS) 16.8, 5. Emma Rohn (SV) 16.98;

300H: 1. Talitha Diggs (SV) 44.61, 2. Sierra Williams (SL) 47.54, 3. Madison Martinez (PM) 50.3, 4. Sarah Supplee (NW) 50.5, 5. Almond Goodman (W) 50.9;

High jump: 1. Lydia Bottelier (PS) 5-8, 2. Emily Labar (B) 5-5, 3. Melena Koutch (S) 5-4, 4. Jayden Kline (SL) 5-2, 5. Erica Holben 5-1;

Pole vault: 1. Sara Altonen (W) 11-67, 2. Sydner Derr (NW), Hannah Frankenfield (B) 10-6, 4. Megan Guthrie (PA) Madison Jewell (S) 9-0;

Long jump: 1. Talitha Diggs (SV) 19-3, 2. Lydia Bottelier (PS) 17-8 3/4, 3. Amelia Cassady (SL) 16-8, 4. Erica Holben (S) 16-2 1/2, 5. Trinity Williams (PS) 16-1 1/4;

Triple jump: 1. Melena Koutch (S) 34-7 1/2, 2. Amelia Cassady (SL) 34-6 3/4, 3. Trinity Wiliams (PS) 34-4 1/2, 4. Victoria Adams (SL) 33-6 1/4, 5. Erica Holben (S) 33-2 1/2;

Shot put: 1. Autumn Carr (PS) 35-11, 2. Brooke Baker (B) 34-2, 2. Hailey Evans (NL) 33-10, 4. Elizabeth Cassel (SL) 32-6, 5. Sage Christopher (NW) 31-8;

Discus: 1. Alyssa Lyon (SL) 117-11, 2. Delany Hilferty (PS) 107-8, 3. Katelyn Mercurio (ND) 102-9, 4. Leah Spies (PS) 95-5, 5. Marilyn Dergham (ND) 93-10;

Javelin: 1. Paige Terrette (B) 135-0, 2. Leah Spies (PS) 105-3, 3. Sydney Sevrain (NW) 102-11, 4. Delaney Hilferty (PS) 100-6, 5. Elizabeth Cassel (SL) 100-0.

BOYS

4x100 relay: 1. Wilson (Quadir Collier, Christopher Fazio, Lorenzo Sigue, Damon Simpson) 43.6, 2. Southern Lehigh 44.1, 3. Palmerton, Bangor 44.3, 5. Palisades 44.99;

4x400 relay: 1. Wilson (Quadir Collier, Damon Simpson, Lorenzo Sigue, Nicholas Taylor) 3:31.5, 2. Palisades 3:32.5, 3. Southern Lehigh 3:34.3, 4. Palmerton 3:36.6, 5. Bangor 3:41.5;

4x800 relay: 1. Palmerton (Michael Noyola, Trent Geist, Kory Marlatt, Richard Hrusovsky) 8:09.5, 2. Southern Lehigh 8:28.1, 3. Bangor 8:30.87, 4. Saucon Valley 8:54.3, 5. Pen Argyl 9:01.0;

100: 1. Tyrek Scipio (B) 10.4, 2. Aaron Stasko (PM), Adrian Rodriguez (SL) 10.8, 4. Delano McKenzie (S), Brendan Miller (SL), Garrett DeBoer (B) 10.9;

200: 1. Tyrek Scipio (B) 21.8, 2. Aaron Stasko (PM) 22.6, 3. Adrian Rodriguez (SL) 22.8, 4. Jordan Nelson (PM), Quadir Collier (W), Brendan Miller (SL) 23.0;

400: 1. Dorian Singleton (SL), Richard Hrusovsky (PM) 51.8, 3. Tyrek Scipio (B) 52.5, 4. Quadir Collier (W) 52.6, 5. Sam Seyfried (NW) 52.7;

800: 1. Jacob Martinez (PM) 2:57.5, 2. Morgan O’Brien (B) 2:02.2, 3. Alex Fillman (SL) 2:02.7, 4. Matthew Chaikowsky (SV) 2:02.9, 5. John Koons (ND) 2:05.07;

1600: 1. Shane Artis (S) 4:31.8, 2. Matthew Chaikowsky (SV) 4:33.74, 3. Alex Fillman (SL) 4:34.6, 4. John Koons (ND) 4:34.9, 5. Jacob Martinez (PM) 4:35.7;

3200: 1. Morgan O’Brien (B) 10:02.1, 2. Alexander Kane (SL) 10:02.92, 3. Matthew Chaikowsky (SV) 10:05.9, 4. Jacob Martinez (PM) 10:23.3, 5. Richard Gilmore (SL) 10:31.2;

110H: 1. Jordan Nelson (PM), Eric Lobb (PA) 14.7, 3. Nate Owens (B) 15.1, 4. Jevon Pennix (B) 15.6, 5. Jonathan Frederick (SL), Tristan Altenbach (W) 16.4;

300H: 1. Eric Lobb (PA) 41.4, 2. Brendan Miller (SL) 41.43, 3. Nate Owens (B) 41.8, 4. Maxwell Ozanne (SL) 41.89, 5. Lorenzo Sigue (W) 42.2;

High jump: 1. Zachary Moyer (NL) 6-6, 2. Josh Volak (PS) 6-4, 3. Jackson McKee (SL) 6-2, 4. Justin Rodda (NW) 6-1, 5. Jacob Fauzio (SL), Connor Lewis (SL) 6-0;

Pole vault: 1. Derek Lasher (B) 14-1, 2. Tadd Barr (PA) 12-9, 3. Nickolas James (SL) 12-6, 4. John Woehr (PS) 12-3, 5. Austin Medina (B) 12-0;

Long jump: 1. Delanno McKenzie (S) 22-7, 2. Julius Ewungken (ND), 3. Jaekwan Moodie (C) 21-8, 4. Josh Volak (PS) 21-5, 5. Cameron Fisher (SL) 21-1;

Triple jump: 1. Josh Volak (PS) 44-8, 2. Jordan Nelson (PM) 44-0, 3. Vajon Wilson (W) 41-4, 4. Zachary Moyer (NL) 41-7 1/2, 5. Robby Swiatek (W) 41-7;

Shot put: 1. Tom Kitchell (ND) 53-7, 2. Seth Diorio (B) 44-10, 3. Chris Fredericks (PM) 43-6 1/2, 4. Patrick Patterson-Zuber (SV) 42-3 1/2, 5. Adam Noblit (SL) 41-9;

Discus: 1. Tom Kitchell (ND) 172-4 1/2, 2. Tyler Ference (ND) 137-3, 3. Josh Mooney (PM) 133-9, 4. Allan Milkovitz (ND) 130-3, 5. Matt Lalik (PM) 126-3;

Javelin: 1. Chris Fredericks (PM) 189-10, 2. Eric Lyon (B) 181-7, 3. Nicholas Nittoli (B) 155-1, 4. Jared Harka (SV) 152-0, 5. Eric Keck (PM) 151-3.

Key

Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern Lehigh (NW), Notre Dame Green Pond (ND), Palisades (PS), Palmerton (PM), Pen Argyl (PA), Salisbury (S), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Wilson (W)