Northwestern Press

Thursday, May 23, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZJustin Rodda has the third-best high jump in the Colonial League this season. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZJustin Rodda has the third-best high jump in the Colonial League this season.

Tiger girls 4x800 relay holds best time

Friday, April 19, 2019 by The Press in Sports

The third edition of this year’s Colonial League track and field performers was released last week. The following is a list of the top five performers and the top Northwestern athlete in each event through last week’s meets.

GIRLS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Imani Hollie, Amelia Cassaday, Madison Trout, Sierra Williams) 50.30, 2. Palisades 52.0, 3. Bangor 52.9, 4. Wilson 54.1, 5. Notre Dame (GP) 54.3, 8. Northwestern (Jillian Fink, Caroline Fogal, Sara Hathaway, Allyson Myers) 54.7;

4x400 relay: 1. Palisades (Sydney Odle, Dorothy Curtin, Amy Farese, Lydia Bottelier) 4:12.81, 2. Palmerton 4:13.2, 3. Saucon Valley 4:20.0, 4. Southern Lehigh 4:20.9, 5. Wilson 4:36.0, 7. Northwestern (Madeline Consuelos, Jakayla Holmes, Sarah Supplee, Sara Hathaway) 4:38.2;

4x800 relay: 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Allison Costa, Kristen Brown, Molly McGorry) 10:10.9, 2. Saucon Valley 10:22.0, 3. Southern Lehigh 10:30.3, 4. Catasauqua 10:45.1, 5. Palisades 10:46.9;

100: 1. Talitha Diggs (SV) 11.72, 2. Lydia Bottelier (PS) 12.0, 3. Lauryn Male (PA) 12.5, 4. tie Madison Trout (SL), Alexis DiSora (ND) 12.6, 19. Caroline Fogal (NW) 13.5;

200: 1. Talitha Diggs (SV) 24.4, 2. Lydia Bottelier (PS) 25.1, 3. Madison Trout (SL) 25.6, 4. Sierra Williams (SL) 26.3, 5. Alexis DiSora (ND) 26.4, 22. Sara Hathaway (NW) 29.1;

400: 1. Lydia Bottelier (PS) 59.1, 2. Sam Carter (ND) 1:01.1, 3. Madison Trout (SL) 1:02.1, 4. Dorothy Curtin (PS) 1:02.3, 5. Trisha O’Rourke (SL) 1:02.8, 22. Jakayla Holmes (NW) 1:08.2;

800: 1. Jenna Groeber (SL) 2:29.08, 2. Dorothy Curtin (PS) 2:30.0, 3. Madeline Consuelos (NW) 2:31.0, 4. Alyssa Zack (NW) 2:32.7, 5. Amy Farese (PS) 2:34.3;

1600: 1. Madeline Consuelos (NW) 5:32.7, 2. Amy Farese (PS) 5:35.7, 3. tie Jenna Groeber (SL), Reagan Pender (NL) 5:36.2, 5. Kiele Riefenstahl (SV) 5:37.9;

3200: 1. Reagan Pender (NL) 11:36.9, 2. Jenna Groeber (SL) 12:28.5, 3. Alyssa Zack (NW) 12:29.0, 4. Grace Medei (ND) 12:29.6, 5. Natalie Morgan (SL) 12:40.0;

100H: 1. Sierra Williams (SL) 15.2, 2. Kerrigan Fenstermaker (SL) 16.4, 3. Raian Medina (W) 17.1, 4. tie Almond Goodman (W), Madison Martinez (PM), Skye Porter (PS)17.3, 10. Emma Fogal (NW) 17.9;

300H: 1. Talitha Diggs (SV) 44.61, 2. Sierra Williams (SL) 47.54, 3. Sarah Supplee (NW) 50.50, 4. Madison Martinez (PM) 51.1, 5. Almond Goodman (W) 51.6,;

High jump: 1. Lydia Bottelier (PS) 5-8, 2. Melena Koutch (S) 5-4, 3. Jayden Kline (SL) 5-2, 4. tie Emily Labar (B), Kaitlyn Duffy (SL) 5-0, 12. Caroline Fogal (NW) 4-8;

Pole vault: 1. Hannah Frankenfield (B) 10-6, 2. tie Sydney Derr (NW), Sara Altonen (W) 10-6, 4. Megan Guthrie (PA) 9-0, 5. Madison Jewell (S) 8-6;

Long jump: 1. Talitha Diggs (SV) 19-03, 2. Lydia Bottelier (PS) 17-8 3/4, 3. Amelia Cassaday (SL) 16-8, 4. Erica Holben (S) 16-2 1/2, 5. Madison Beahm (PM) 15-11, 22. Caroline Fogal (NW) 14-0 1/2;

Triple jump: 1. Melena Koutch (S) 34-7 1/2, 2. Amelia Cassaday (SL) 34-6 3/4, 3. Victoria Adams (SL) 33-6 1/4, 4. Trinity Williams (PS) 32-11, 5. Emily Labar (B) 32-2 ¼, 13. Caroline Fogal (NW) 30-5 1/4;

Shot put: 1. Brooke Baker (B) 34-2, 2. Hailey Evans (NL) 32-11, 3. Elizabeth Cassel (SL) 36-2, 4. Sage Christopher (NW) 31-8, 5. Autumn Carr (PS) 31-6 1/2;

Discus: 1. Alyssa Lyon (SL) 111-2, 2. Delaney Hilferty (PS) 107-8, 3. Katelyn Mercurio (ND) 102-9, 4. Leah Spies (PS) 95-5, 5. Marylin Dergham (ND) 93-10, 7. Caitlyn Miller (NW) 91-7;

Javelin: 1. Paige Terrette (B) 115-6, 2. Sydney Sevrain (NW) 102-11, 3. Delaney Hilferty (PS) 100-6, 4. Elizabeth Cassel (SL) 100-0, 5. Leah Spies (PS) 97-0.

BOYS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Marcus Glueck, Adrian Rodriguez, Cameron Fisher, Brendan Miller) 44.1, 2. . Palmerton 44.4, 3. Wilson 44.6, 4. Palisades 45.3, 5. tie Northwestern (Anthony Beidler, Ryan Baker, Joshua Heilman, Noah Minnich), Bangor 46.5;

4x400 relay: 1. Southern Lehigh (Nate Cocco, Alex DiCesare, Alex Fillman, Dorian Singleton) 3:34.4, 2. Palisades 3:40.9, 3. Wilson 3:41.1, 4. Bangor 3:41.5, 5. Palmerton 3:41.6, 7. Northwestern (Michael Rebert, Matthew Rener, Joshua Heilman, Samuel Seyfried) 3:53.4;

4x800 relay: 1. Palmerton (Trent Geist, Kory Marlatt, Richard Hrusovsky, Jacob Martinez) 8:22.8, 2. Southern Lehigh 8:28.1, 3. Bangor 8:57, 4. Pen Argyl 9:01.0, 5. tie Notre Dame (Green Pond), Wilson 9:04.4, 10. Northwestern (Matthew Renner, Michael Rebert, Brandon Smeltz, Jared Stitzel) 9:31.6;

100: 1. Aaron Stasko (PM) 11.0, 2. Delano McKenzie (S) 11.0, 3. tie Tyrek Scipio (B), Brendan Miller (SL) 11.1, 5. tie Adrian Rodriguez (SL), Damian Simpson (W), Lorenzo Sigue (W) 11.2, 10. Justin Roda (NW) 11.4;

200: 1. Tyrek Scipio (B) 22.5, 2. tie Aaron Stasko (PM), Adrian Rodriguez (SL) 22.8, 4. Brendan Miller (SL) 23.0, 5. tie Julius Ewungken (ND), Aiden Tobin (SL) 23.3, 13. Sam Seyfried (NW) 23.8;

400: 1. Richard Hrusovsky (PM) 51.8, 2. Dorian Singleton (SL) 51.8, 3. Tyrek Scipio (B) 52.5, 4. Quadir Collier (W) 52.6, 5. Marino Bubba (B) 52.8, 20. Sam Seyfried (NW) 57.0;

800: 1. Jacob Martinez (PM) 2:02.0, 2. Alex Fillman (SL) 2:02.7, 3. Matthew Chaikowsky (SV) 2:02.9, 4. John Koons (ND) 2:05.3, 5. Alec Di Cesare (SL) 2:05.6, 7. Shane Artis (S) 2:08.1, 10. Michael Rebert (NW) 2:10.7;

1600: 1. Shane Artis (S) 4:31.83, 2. Matthew Chaikowsky (SV) 4:33.74, 4. Jacob Martinez (PM) 4:37.7, 5. John Koons (ND) 4:42.6, 19. Joseph Pleban (NW) 5:05.4;

3200: 1. Alexander Kane (SL) 1:02.92, 2. Matthew Chaikowsky (SV) 10:05.9, 3. Jacob Martinez (PM) 10:23.3, 4. Richard Gilmore (SL) 10:31.2, 5. Morgan O’Brien (B) 10:32.1, 13. Joseph Pleban (NW) 11:22;

110H: 1. Eric Lobb (PS) 14.7, 2. Jordan Nelson (PM) 15.1, 3. Nate Owens (B) 15.8, 4. Jevon Pennix (B) 16.1, 5. tie Jonathan Fredrick (SL), Perloni (PM) 16.8, 13. Nolan Hernandez (NW) 17.9;

300H: 1. Brendan Miller (SL) 41.43, 2. Maxwell Ozanne (SL) 41.89, 3. Eric Lobb (PA) 41.9, 4. Joey Zaladonis (ND) 42.7, 5. Lorenzo Sigue (W) 42.9, 13. Nolan Hernandez (NW) 45.8;

High jump: 1. Zachary Moyer (NL) 6-3, 2. Jackson McKee (SL) 6-2, 3. Justin Rodda (NW) 6-1, 4. tie Jacob Fauzio (SL), Connor Lewis (SL) 6-0;

Pole vault: 1. Derek Lasher (B) 13-9, 2. James Nickolas (SL) 12-6, 3. Tadd Barr (PA), John Woehr (PS) 12-0, 5. Nathan Orr (SV) 11-6 7. Rhys Fenstermaker 9-6;

Long jump: 1. Josh Volak (PS) 21-5, 2. Delano McKenzie (S) 21-4, 3. Cameron Fisher (SL) 21-1, 4. Jordan Nelson (PM) 20-8, 5. Julius Ewunken (ND) 20-6 1/2, 9. Justin Rodda (NW) 20-2;

Triple jump: 1. Jordan Nelson (PM) 41-8, 2. Josh Volak (PS) 41-7, 3. Vajon Wilson (W) 41-4, 4. Cody Waterhouse (PM) 41-0, 5. Robby Swiatek (W) 40-11, 22. Devin Thomas (NW) 37-4;

Shot put: 1. Tom Kitchell (ND) 50-1, 2. Seth Diorio (B) 44-10, 3. Chris Fredericks (PM) 43-6 1/2, 4. Patrick Patterson-Zuber (SV) 41-10, 5. Adam Noblit (SL) 40-4, 19. Michael Marrazzo (NW) 36-10;

Discus: 1. Tom Kitchell (ND) 167-9, 2. Tyler Ference (ND) 137-3, 3. Allan Milkovitz (ND) 130-3, 4. Josh Mooney (PM) 126-0, 5. Adam Noblit (SL) 123-4, 8. Michael Marrazzo (NW)115-4;

Javelin: 1. Chris Fredericks (PM) 189-1, 2. Eric Lyon (B) 180-3, 3. Nicholas Nittoli (B) 155-0, 4. Jared Harka (SV) 152-0, 5. Erick Keck (PM) 151-3, 6. Michael Marrazzo (NW) 146-5;

Key

Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern Lehigh (NW), Notre Dame Green Pond (ND), Palisades (PS), Palmerton (PM), Pen Argyl (PA), Salisbury (S), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Wilson (W)