Northwestern Press

Friday, August 23, 2019
PRESS PHOTOS BY NANCY SCHOLZ Northwestern’s Sydney Derr has the Colonial League’s second-best girls pole vault height so far this season. PRESS PHOTOS BY NANCY SCHOLZ Northwestern’s Sydney Derr has the Colonial League’s second-best girls pole vault height so far this season.

Tiger girls 4x800 relay has top time

Thursday, April 11, 2019 by The Press in Sports

The Colonial League released it’s second installment of track and field top performers last week. Here’s a look at the top five athletes in each event along with the top Northwestern athlete in each event.

GIRLS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Amelia Cassaday, Madison Trout, Imani Hollie, Sierra Williams) 50.80, 2. Palisades 52.0, 3. Bangor 53.5, 4. Wilson 54.1, 5. Notre Dame (GP) 54.3, 7. Northwestern (Jillian Frank, Caroline Fogal, Sara Hathaway, Allyson Myers) 54.7;

4x400 relay: 1. Palisades (Sydney Odle, Dorothy Cutrin, Amy Farese, Lydia Bottelier) 4:12.81, 2. Palmerton 4:13.2, 3. Saucon Valley 4:20.0, 4. Southern Lehigh 4:20.9, 5. Wilson 4:36.0, 7. Northwestern (Emilia Blechschmidt, Alexandra Hallingstad, Sara Hathaway, Lauren Hinks) 4:43.5;

4x800 relay: 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Allison Costa, Kristen Brown, Molly McGorry) 10:10.9, 2. Saucon Valley 10:22.0, 3. Southern Lehigh 10:30.3, 4. Catasauqua 10:45.1, 5. Palisades 10:46.9;

100: 1. Lydia Bottelier (PS) 12.2, 2. tie Madison Trout (SL), Alexis DiSora (ND) 12.6, 4. Lauryn Male (PM), Kristen Guelcher (NL) 12.9, 17. Caroline Fogal (NW) 13.5;

200: 1. Talitha Diggs (SV) 24.4, 2. Lydia Bottelier (PS) 25.1, 3. Madison Trout (SL) 26.2, 4. Sierra Williams (SL) 26.3, 5. Alexis DiSora (ND) 26.4, 26. Sara Hathaway (NW)29.5;

400: 1. Lydia Bottelier (PS) 59.1, 2. Madison Trout (SL) 1:02.1, 3. Trisha O’Rourke (SL) 1:02.8, 4.Alexis DiSora (ND) 1:03.1, 5. Delaney Porter (PA) 1:03.5, 15. Jakayla Holmes (NW) 1:08.2;

800: 1. Dorothy Curtin (PS) 2:30.0, 2. tie Madeline Consuelos (NW), 3. Jenna Groeber (SL) 2:31.0, 4. Alyssa Zach (NW) 2:32.7, 5. Amy Farese (PS) 2:34.3;

1600: 1. Madeline Consuelos (NW) 5:32.7, 2. Jenna Groeber (SL) 5:36.2, 3. Reagan Pender (NL) 5:36.7, 4. Kiele Riefenstahl (SV) 5:37.9, 5. Grace Medei (ND) 5:40.0;

3200: 1. Reagan Pender (NL) 11:36.9, 2. Alyssa Zack (NW) 12:29.0, 3. Grace Medei (ND) 12:29.6, 4. Natalie Morgan (SL) 12:40.0, 5. Jenna Groeber (SL) 12:42.0;

100H: 1. Sierra Williams (SL) 15.7, 2. Raiana Medina (W) 17.1, 3. Kerrigan Fenstermaker (SL) 17.2, 4. Almond Goodman (W) 17.3, 5. Madison Martinez (PM) 17.6, 6. Emma Fogal (NW) 17.9;

300H: 1. Sierra Williams (SL) 48.6, 2. Sarah Supplee (NW) 50.50, 3. Madison Martinez (PM) 51.1, 4. Almond Goodman (W) 51.6, 5. Rachel Gallagher (PS) 52.2;

High jump: 1. Lydia Bottelier (PS) 5-8, 2. Melena Kouth (S) 5-4, 3. Jayden Kline (SL) 5-2, 4. tie Emily Labar (B), Kaitlyn Duffy (SL) 5-0, 12. Kirsten Mauer (NW) 4-8;

Pole vault: 1. Hannah Frankenfield (B) 10-6, 2. tie Sydney Derr (NW), Sara Altonen (W) 9-7, 4. Megan Guthrie (PA) 9-0, 5. Madison Jewell (S) 8-6;

Long jump: 1. Talitha Diggs (SV) 19-03, 2. Lydia Bottelier (PS) 17-8 3/4, 3. Amelia Cassaday (SL) 16-8, 4. Erica Holben (S) 16-2 1/2, 5. Madison Beahm (PM) 15-11, 20. Caroline Fogal (NW) 14-0 1/2;

Triple jump: 1. Melena Koutch (S) 34-7 1/2, 2. Victoria Adams (SL) 33-2 1/2, 3. Trinity Williams (PS) 32-11, 4. Amelia Cassaday (SL) 32-8 1/2, 5. Lily Schimeneck (S) 31-7, 11. Caroline Fogal (NW) 30-5 1/4;

Shot put: 1. Hailey Evans (NL) 32-11, 2. Brooke Baker (B) 32-5, 3. Elizabeth Cassel (SL) 31-11, 4. Sage Christopher (NW) 31-8, 5. Katelyn Mercirio (ND) 31-6;

Discus: 1. Alyssa Lyon (SL) 111-2, 2. Delaney Hilferty (PS) 107-8, 3. Katelyn Mercurio (ND) 102-9, 4. Leah Spies (PS) 95-5, 5. Francine Ohlson (NL) 92-4, 6. Caitlyn Miller (NW) 91-7;

Javelin: 1. Paige Terrette (B) 115-6, 2. Sydney Sevrain (NW) 102-11, 3. Elizabeth Cassel (SL) 100-0, 4. Delaney Hilferty (PS) 99-8, 5. Leah Spies (PS) 97-0.

BOYS

4x100 relay: 1. Southern Lehigh (Adrian Rodriguez, Cameron Fisher, Marcus Glueck, Brendan Miller) 44.6, 2. Wilson 44.6, 3. Palmerton 44.9, 4. tie Palisades 45.3, 5. tie Northwestern (Anthony Beidler, Ryan Baker, Joshua Heilman, Noah Minnich), Bangor 46.5;

4x400 relay: 1. Palisades (Ethan Miller, Mason Smeland, Gus Yocum, Scott Segreaves) 3:40.9, 2. Wilson 3:41.1, 3. Bangor 3:41.5, 4. Palmerton 3:43.2, 5. Southern Lehigh 3:48.7, 7. Northwestern (Joshua Heilman, Nolan Hernandez, Matthew Renner, Michael Rebert) 3:54.7;

4x800 relay: 1. Southern Lehigh (Anthony Di Cesare, Chase Hensinger, Alexander Kane, Alex Fillman) 8:45.6, 2. Palmerton 8:48.0, 3. Bangor 8:57, 4. tie Notre Dame (Green Pond), Wilson 9:04.4, 10. Northwestern (Matthew Renner, Michael Rebert, Brandon Smelts, Jared Stitzel) 9:31.6;

100: 1. Delano McKenzie (S) 11.0, 2. Aaron Stasko (PM) 11.0, 3. tie Tyrek Scipio (B), Brendan Miller (SL) 11.1, 5. tie Adrian Rodriguez (SL), Damian Simpson (W), Lorenzo Sigue (W) 11.2, 10. Justin Rodda (NW) 11.4;

200: 1. Tyrek Scipio (B) 22.5, 2. Aaron Stasko (PM) 23.2, 3. Aiden Tobin (SL) 23.3, 4. tie Marcus Glueck (SL), Timothy Buda (S), Ethan Miller (PS) 23.4, 12. Sam Seyfried (NW) 24.0;

400: 1. Tyrek Scipio (B) 52,5, 2. Quadir Collier (W) 52.6, 3. Marino Bubba (B) 52.8, 4. Dorian Singleton (SL) 52.9, 5. Nate Cocco (SL) 53.2, 15. Sam Seyfried (NW) 57.0;

800: 1. Alex Fillman (SL) 2:02.7, 2. Matthew Chaikowsky (SV) 2:02.9, 3. John Koons (ND) 2:05.3, 4. Alec Di Cesare (SL) 2:05.6, 5. Morgan O’Brien (B) 2:07.9, 9. Michael Rebert (NW) 2:10.7;

1600: 1. Matthew Chaikowsky (SV) 4:36.9, 2. Shane Artis (S) 4:41.3, 3. John Koons (ND) 4:42.6, 4. Anthony Coppolella (PA) 4:43.3, Morgan O’Brien (B) 4:44.2, 19. Joseph Pleban (NW) 5:05.4;

3200: 1. Matthew Chaikowsky (SV) 10:05.9, 2. Alexander Kane (SL) 10:10.1, 2. Jacob Martinez (PM) 10:23.3, 4. Morgan O’Brien (B) 10:32.1, 5. Shane Artis (S) 10:33.4, 13. Joseph Pleban (NW) 11:22.0;

110H: 1. Jordan Nelson (PM) 15.1, 2. tie Nate Ownes (B), Eric Lobb (PA) 15.8, 4. Jevon Pennix (B) 16.1, 5. Jonathan Perloni (PM) 16.8, 12. Nolan Hernandez (NW) 17.9;

300H: 1. Eric Lobb (PA) 41.9, 2. Brendan Miller (SL) 42.3, 3. Maxwell Ozanne (SL) 42.4, 4. Joey Zaladonis (ND) 42.7, 5. Lorenzo Sigue (W) 42.9, 13. Nolan Hernandez (NW) 45.8;

High jump: 1. Zachary Moyer (NL) 6-2, 2. Jackson McKee (SL) 6-2, 3. Justin Rodda (NW) 6-1, 4. tie Jacob Fauzio (SL), Connor Lewis (SL) 6-0;

Pole vault: 1. Derek Lasher (B) 13-9, 2. tie James Nickolas (SL), Tadd Barr (PA), John Woehr (PS) 12-0, 5. Nathan Orr (SV) 11-6, 7. Rhys Fenstermaker (NW) 9-6;

Long jump: 1. Josh Volak (PS) 21-5, 2. Delano McKenzie (S) 21-4, 3. Cameron Fisher (SL) 21-1, 4. Jordan Nelson (PM) 20-5, 5. Tadd Barr (PA) 20-4, 6. Justin Rodda (NW) 20-2;

Triple jump: 1. Josh Volak (PS) 41-7, 2. Jordan Nelson (PM) 41-4, 3. Vajon Wilson (W) 41-4, 4. Robby Swaitek (W) 40-11, 5. Cody Waterhouse (PM) 40-10 1/2, 17. Devin Thomas (NW) 37-4;

Shot put: 1. Tom Kitchell (ND) 50-1, 2. Seth Diorio (B) 44-10, 3. Chris Fredericks (PM) 43-1, 4. Patrick Patterson-Zuber (SV) 41-10, 5. Adam Noblit (SL) 40-4, 19. Michael Marrazzo (NW) 36-10;

Discus: 1. Tom Kitchell (ND) 167-9, 2. Tyler Ference (ND) 137-3, 3. Allan Milkovitz (ND) 125-5, 4. Josh Mooney (PM) 125-0, 5. Adam Noblit (SL) 123-4, 9. Michael Marrazzo (NW) 115-0;

Javelin: 1. Chris Fredericks (PM) 189-1, 2. Eric Lyon (B) 170-6, 3. Erick Keck (PM) 149-8, 4. Nicholas Nittoli (B) 148-9, 5. Michael Marrazzo (NW) 146-5.