Northwestern Press

Monday, May 21, 2018
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ The Colonial League Track and Field Championships will be held next week at Whitehall High School. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ The Colonial League Track and Field Championships will be held next week at Whitehall High School.

Colonial League Track and Field Championship seeds

Friday, May 4, 2018 by The Press in Sports

Seeds for the Colonial League Track and Field Championships were released Thursday. The league meet will be held Tuesday, May 8 and Wednesday, May 9 at Whitehall High School.

The following list includes the top five seeds in each event. The complete list can be found on the track and field page of the Colonial League web site (http://www.colonialleague.org/).

BOYS

100 - 1. Tyrek Scipio (B) 10.9, 2. Delano McKenzie (S) 10.9, 3. Jared Colletti (PS) 11.0, 4. Noah Schock (SL) 11.0, 5. Julius Ewunken (ND) 11.0;

200 - 1. Jared Colletti (PS) 22.1, 2. Tyrek Scipio (B) 22.6, 3. Charlie Hohl (ND) 22.7, 4. Timothy Buda (S) 22.7, 5. Joey Zaladonis (ND) 22.8;

400 - 1. Charlie Hohl (ND) 51.3, 2. Quadir Collier (W) 51.41, 3. Zahm Hunter (ND) 52.0, 4. Ethan Smiley (SV) 52.3, 5. Andrew Buonanno (SL) 52.51;

800 - 1. Jacob Martinez (PM) 1:59.84, 2. Thomas Matsumura (SL) 2:03.35, 3. Alex Fillman (SL) 2:04.44, 4. Shane Houghton (W) 2:05.8, 5. Hunter Hahm (ND) 2:06.1;

1600 - 1. Thomas Matsumura (SL) 4:31.1, 2. Ethan Bernstein (SV) 4:32.29, 3. Colin Cramer (SL) 4:33.6, 4. Jacob Martinez (PM) 4:35.14, 5. Shane Artis (S) 4:39.3;

3200 - 1. Ethan Bernstein (SV) 9:41.41, 2. Colin Cramer (SL) 9:50.33, 3. Morgan O’Brian (B) 10:05.82, 4. Bubba Marino (B) 10:14.08, 5. Thomas Matsumura (SL) 10:17.4;

110H - 1. Jordan Nelson (PM) 14.76, 2. Daishawn Brondon (W) 15.4, 3. Eric Lobb (PS) 15.5, 4. Nate Owens (B) 16.1, 5. Jevon Pennix (B) 16.33;

300H - 1. Joey Zaladonis (ND) 40.30, 2. Mike Santos (ND) 40.8, 3. Eric Lobb (PA) 41.10, 4. Daishawn Bronson (W) 41.4, 5. Brendan Miller (SL) 41.5;

High jump - 1. Anthony Jones (B) 6-8, 2. Jack Reichenbach (S) 6-3, 3. Samuel Brown (W) 6-0, 4. Connor Lewis (SL) 5-11, 5. Bryce Beahm (PM) 5-10;

Pole vault - 1. Jacob Wittman (C) 14-0, 2. Derek Lasher (B) 13-0, 3. Mikey Roper (PA) 12-6, 4. Tadd Barr (PA) 12-0, 5. Nickolas James (SL) 12-0;

Long jump - 1. Jack Reichenbach (S)_ 22-2 1/4, 2. Anthony Jones (B) 21-9 1/2, 3. Michael Eckhart (PM) 21-3 1/2, 4. Josh Volak (PS) 21-2, 5. Jordan Nelson (PM) 21-1 1/2;

Triple jump - 1. Michael Eckhart (PM) 43-1 3/4, 2. Robert Shoff (NL) 42-6, 3. Kyshaun Myers (ND) 41-6, 4. Jesse DeKorte (PM) 41-5, 5. Josh Volak (PS) 41-3;

Shot put - 1. Tom Kitchell (ND) 48-1, 2. Patrick Patterson-Zuber (SV) 47-3, 3. Joshua Hopper (B) 42-0, 4. Jason Garcia (NW) 42-0, 5. Seth Diorio (B) 41-7 1/2;

Discus - 1. Tom Kitchell (ND) 154-11, 2. Patrick Patterson-Zuber (SV) 143-5, 3. Allan Milkovitz (ND) 132-2, 4. Cameron Pozar (W) 130-7, 5. Seth Diorio (B) 126-0;

Javelin - 1. Eric Lyon (B) 190-2, 2. Chris Fredericks (PM) 186-11, 3. Luke Hess (W) 170-11, 4. Ryan Bailey (B) 158-0, 5. Hunter Miller (NW) 157-0;

4x100 relay - 1. Wilson 44.3, 2. Palisades 44.4, 3. Palmerton 44.53, 4. Southern Lehigh 44.6, 5. Bangor 45.7;

4x400 relay - 1. Southern Lehigh 3:41.89, 2. Palisades 3:34.7, 3. Wilson 3:36.7, 4. Notre Dame 3:39.7, 5. Bangor 3:42.8;

4x800 relay - 1. Bangor 8:33.81, 2. Southern Lehigh 8:34.1, 3. Notre Dame 8:38.8, 4. Northwestern 9:03.01, 5. Palisades 9:08.9.

GIRLS

100 - 1. Talitha Diggs (SV) 11.7, 2. Lydia Bottelier (PS) 12.1, 3. Tyra Brown (C) 12.4, 4. Imani Hollie (SL) 12.8, 5. Nerissa Chase (SL) 12.8;

200 - 1. Talitha Diggs (SV) 23.9, 2. Lydia Bottelier (PS) 24.4, 3. Tyra Brown (C) 26.1, 4. Imani Hollie (SL) 27.0, 5. Sydney Odle (PS) 27.2;

400 - 1. Trisha O’Rourke (SL) 1:01.9, 2. Alexis DiSora (ND) 1:02.4, 3. Lauren Schellhamer (NW) 1:02.5, 4. Sierra Williams (SL) 1:03.5, 5. Lily Schimeneck (S) 1:03.6;

800 - 1. Martina Sell (B) 2:24.7, 2. Sophie Doman (PS) 2:26.0, 3. Brianna Brennan (PM) 2:27.16, 4. Brooke Fiefenstahl (SV) 2:27.9, 5. Amy Farese (PS) 2:27.9;

1600 - 1. Sophie Doman (PS) 5:20.0, 2. Gabby Vega (W) 5:25.14, 3. Molly Tarvin (NW) 5:26.2, 4. Kiele Riefenstahl (SV) 5:26.4, 5. Martina Sell (B) 5:28.0;

3200 - 1. Sophie Doman (PS) 11:25.0, 2. Martina Sell (B) 11:42.79, 3. Madeline Consuelos (NW) 11:48.2, 4. Kiele Riefenstahl (SV) 11:48.7, 5. Molly Tarvin (NW) 11:52.7;

100H - 1. Sierra Williams (SL) 15.0, 2. Elora Mitchell (PS) 16.1, 3. Skye Porter (PS) 16.2, 4. Almond Goodman (W) 16.6, 5. Tanner Colley (SL) 16.9;

300H - 1. Sierra Williams (SL) 48.34, 2. Sarah Supplee (NW) 49.4, 3. Madison Martinez (PM) 49.57, 4. Trinity Kern (C) 51.0, 5. Sydney Gillen (W) 51.2;

High jump - 1. Lydia Bottelier (PS) 5-8, 2. Erica Holben (S) 5-3, 3. Jayden Kline (SL) 5-2, 4. Emily Labar (B) 5-2, 5. Kenzie Bradley (C) 5-2;

Pole vault - 1. Hannah Frankenfield (B) 10-4, 2. Sara Altonen (W) 10-0, 3. Joslynn Rose (SV) 9-9, 4. Megan Guthrie (PA) 9-6, 5. Madison Jewell (S) 9-0;

Long jump - 1. Lydia Bottelier (PS) 18-2, 2. Kenzie Bradley (C) 17-8 1/4, 3. Jill Olewine (NL) 16-011 1/2, 4. Amelia Cassaday (SL) 16-11 1/2, 5. Erica Holben (S) 16-3 1/4;

Triple jump - 1. Jill Olewine (NL) 34-8 1/4, 2. Amanda Cassaday (SL) 34-6 1/4, 3. Trinity Williams (PS) 34-3 1/2, 4. Victoria Adams (SL) 33-6, 5. Melena Koutch (S) 33-3 3/4;

Shot put - 1. Julia LaPorta (SL) 36-5, 2. Franki Dibilio (NL) 35-11 1/2, 3. Elizabeth Cassel (SL) 32-5 1/2, 4. Peri Kukowski (PS) 31-10 1/2, 5. Amanda Mobley (SL) 31-6 1/2;

Discus - 1. Julia LaPorta (SL) 111-9, 2. Franki Dibilio (NL) 105-7, 3. Delaney Hilferty (PS) 104-10, 4. Peri Kukowski (PS) 102-7, 5. Alyssa Lyon (SL) 100-10;

Javelin - 1. Kaitlyn Cavallara (PS) 125-11, 2. Madeline Arnold (SL) 116-7, 3. Paige Terrette (B) 113-8, 4. Michelle Petrick (ND) 105-3, 5. Natalie Hagan (SV) 102-5;

4x100 relay - 1. Southern Lehigh 51.4, 2. Palisades 51.1, 3. Wilson 52.3, 4. Pen Argyl 52.6, 5. Catasauqua 52.6;

4x400 relay - 1. Southern Lehigh 4:16.52, 2. Palisades 4:21.3, 3. Saucon Valley 4:24.3, 4. Northwestern 4:30.7, 5. Palmerton 4:32.0;

4x800 relay - 1. Northwestern 9:53.01, 2. Wilson 10:12.3, 3. Saucon Valley 10:26.8, 4. Palisades 10:32.8, 5. Notre Dame 10:55.20.

KEY

Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Notre Dame Green Pond (ND), Salisbury (S), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Palisades (PS), Palmerton (PM), Pen Argyl (PA), Wilson (W).